joi, 29 aprilie 2010

Mourihno - The Special One

Ultimele 5 minute de infarct...
Minutul 85 readuce speranţa în tabăra catalană a Barcelonei. Dar de data aceasta apărarea italiană a fost net superioară atacului spaniol. În tur Inter cîştigase cu 3-1 pe teren propriu. Barcelona avea nevoie de încă un gol pentru a intra în finala Champions League. Dar nu a fost să fie. Inter, după exact 38 de ani, joacă iar în finală. Cu atît mai meritorie este performanţa cu cît italienii au jucat timp de aproape 60 de minute în inferioritate, după eliminarea uşoară a lui Motta. De asemenea golul catalanilor a fost înscris dintr-o poziţie suspectă de offside.
O victorie cu semnificaţie şi pentru Real, care nu trebuie să suporte umilirea ca Barcelona să joace finala la Madrid, ţinînd cont de ura istorică dintre cele două cluburi spaniole.
În mare un meci fad, fără ocazii notabile, în care Inter nu a contat din punct de vedere al atacului neavînd nici măcar un şut pe poartă, dar care printr-o disciplină demnă de o echipă germană, a anesteziat atacul deloc creativ al Barcei.
În seara aceasta a cîştigat aroganţa lui Mourihno.

Sursa: chelsea.theoffside.com